Death Racer List

Registered Racers

Have a look at the competition for the Canadian Death Race. Final numbers are only assigned on race day and the bib numbers shown may change.

Note that solo runners are not shown until they enter a gender and have selected to display their names.

= Sinister Triple competitor (used the Sinister Triple form to sign up)

Ultramarathon Solo runners: 229


Solo Female

1. Teri Robertson – Edmonton, AB 

2

3

4. Sheri Bentley – Fernie, BC 

5. Laura Mrak – Coaldale, AB 

6

7

8. Laurie Cardinal – Fort St. John, BC 

9

10. Name not displayed

11

12

13

14. Amanda Haberstock – Edmonton, AB 

15

16

17

18

19

20

21

22

23. Fiona Morgan – High Level, AB 

24. Maura Stamler – Calgary, AB 

25

26

27

28. Robyn Carignan – Edmonton, AB 

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40. Name not displayed

41. Ashley Bentley – Charlie Lake, BC 

42. Mitch Baggett – Spruce Grove, AB 

43. Rhyannon O’Heron – Edmonton, AB 

44

45

46

47

48. Kelsey Demmings – Calgary, AB 

49. Laurie Copeland – Jensen Beach, FL 

50

51

52

53

54

55

56

57

58. Alisa Peckham – Edmonton, AB 

59. Alexa Johnston – Victoria, BC 

60

61. Leonie Hum – Calgary, AB 

62

63. Amy Tuininga – Edmonton, AB 

64

65

66. Lauren Kennedy West – Edmonton, AB 

67

68

69. Mandy currie – Saskatoon, SK 

70. Charity Taranik – Calgary, AB 

71

72

73

74

75

76. Amanda Shaw – Fort St. John, BC 

77

78

79

80. Corinne Fawcett – St. Albert, AB 

81

82

83

84

85. Kari Spencer – Calgary, AB 

86

87

88

89

90

91

92

93. Robyn Harrington – Medicine Hat, AB 

94

95

96

97

98. Aandrea Gardiner – Grande Cache, AB 

99. Chelsea Turner – Sturgeon County, AB 

100

101

102

103

104

105. Alison Tong – EDMONTON, AB 

106

107. Ellen Whitman – Jasper, AB 

108

109

110

111

112

113. Faye Cradit – Shawnee, KS 

114

115

116

117

118. Megan Manion – Kansas City, MO 

119

120. Megan Barnett – Calgary, AB 

121

122. Jennifer Coleman – Black Diamond, AB 

123

124. Lauren Rees – Grande Prairie, AB 

125

126. Yekaterina Wells – North Vancouver, BC 

127

128

129

130. Amanda Skinner – Red Deer, AB 

131

132

133

134

135

136. Salena LaBine – Edmonton, AB 

137. Heather Tuckova – Lethbridge , AB 

138

139

140

141

142. Joyce Chiang – Edmonton , AB 

143

144

145

146

147

148

149

150

151

152

153. Lillian Dyck – Abbotsford, BC 

154

155. Name not displayed

156

157. Natalie Shanahan – Edmonton, AB 

158

159

160

161

162

163

164

165. Name not displayed

166

167

168

169. Jen Kripki – saskatoon, SK 

170

171

172

173

174

175

176

177

178

179

180

181

182. Amanda Patterson – Edmonton, AB 

183

184

185. Jennifer Metrunec – Grande Cache, AB 

186. Terra Rasmussen – Grande Cache, AB 

187

188. Jennifer Conway – Edmonton, AB 

189

190. Alyssa Van Moorsel – Fort Saskatchewan, AB 

191

192

193

194

195

196

197

198

199. Elisabeth Pudik – Washington, IL 

200. Garnette Davidson – Sorrento, BC 

201. Brandi Payne – Ewa Beach, HI 

202

203. Christina Schultz – Vancouver, BC 

204

205

206

207

208

209

210

211

212

213

214

215

216

217. VIRGINIA BALITSKI – ST. ALBERT, AB 

218

219

220

221

222

223

224

225

226

227

228

229



Solo Male

1

2. John Ashby – Sundre, AB 

3. Christopher Allen – Bicester, ZZ 

4

5

6. Danny Kroll – Calgary, AB 

7. Sean Stephensen – Winnipeg, MB 

8

9. Brent Wolfram – Toronto, ON 

10

11. Jerad Percy – Fort Saskatchewan, AB 

12. Jared Deeks – St. Albert, AB 

13. Michael Stephensen – WINNIPEG, MB 

14

15. Kyle Mywaart – Chestermere, AB 

16. Ian Philpott – Red Deer, AB 

17. Adam Mywaart – Calgary, AB 

18. Andreas Zapletal – Huntsville, ON 

19. Connor Simmonds – Edson, AB 

20. Sean Behiel – Moose Jaw, SK 

21. Jeremy Tucker – Peterborough, ON 

22. Michael Mason – Edmonton, AB 

23

24

25. Amin Testouri – Calgary, AB 

26. Matthew Lechelt – Fort Saskatchewan, AB 

27. Ryan Mylymuk – Edmonton, AB 

28

29. Ty Fehr – Lethbridge, AB 

30. Brandon burns – EDMONTON, AB 

31. Scott Campbell – Edmonton, AB 

32. Dakota Christensen – Cambridge, ON 

33. Horacio Galanti – Airdrie, AB 

34. Gabriel Courchesne-Normandin – Terrace, BC 

35. Graham Forsyth – Courtenay, BC 

36. Evan Birch – Calgary, AB 

37. Mackenzie Brown – LLOYDMINSTER, AB 

38. Shane Ramteemal – Edmonton, AB 

39. Tristan Hogue – Montreal, PQ 

40

41

42

43

44. Wade Smith – Manning, AB 

45. Jason Smith – Grande Prairie, AB 

46. Daren Gallagher – Didsbury, AB 

47. Francis Quintal – Victoria, BC 

48

49

50. Aaron Smith – Longmont , CO 

51. Alex Bischke – Calgary, AB 

52. Cameron Mang – Regina, SK 

53. Scott Davidson – Saskatoon, SK 

54. Chris Nightingale – Ottawa, ON 

55. Joel Wasylkiewicz – Acheson, AB 

56. Dan Brown – Thunder Bay , ON 

57. Erik Kovessy – Toronto, ON 

58

59

60. Ryan Olynyk – Calgary, AB 

61

62. Tyler Fakeley – Ardrossan, AB 

63

64. Stewart Wyllie – St. Albert , AB 

65. Alan Windhorst – Edmonton, AB 

66

67. Danny Davis – Gibbons, AB 

68. Chris Scharf – CANMORE, AB 

69

70

71. Nick Holt – Edmonton, AB 

72. Jim Gardner – Tofino, BC 

73. Greg Frey – Edam, SK 

74. Name not displayed

75. Dave McNalty – Edmonton, AB 

76

77. Niroshan Julius – Cambridge, ON 

78. Greg O’Neil – St. Albert, AB 

79. Ryan Domrow – Red Deer, AB 

80

81. Name not displayed

82. Devin Beaumont – Edmonton , AB 

83. Justice Marks – Kelowna, BC 

84. Chris Dolman – Kemptville, ON 

85

86. Brayden Mills – Vancouver, BC 

87. Chad Birkbeck – Edmonton, AB 

88. Clinton Morissette – Calgary, AB 

89. Dean Kettner – Saanichton, BC 

90. Name not displayed

91. Josh King – Red deer, AB 

92. Keith Kerr – Blackfalds, AB 

93

94. Bradley Atkinson – Beaumont, AB 

95. Markus Ziegler – New York, NY 

96. Eric O’Regan – Hinton, AB 

97. Conor Pullin – EDMONTON, AB 

98

99

100. Ken Kaminski-Raab – Edmonton, AB 

101. DARREN BIMM – HAMILTON, ON 

102. Carl Harvey – Sherwood Park, AB 

103. Phillip Tuckwell – Hinton, AB 

104. Joshua Harris – London, ZZ 

105

106. Alex Lader – Jasper, AB 

107

108. Roman Rapoport – Calgary, AB 

109. Borrey Kim – Fort McMurray , AB 

110. Daniel Sander – Penticton, BC 

111. Kelly Skoronski – Abbotsford, BC 

112. Pawel Szczechura – Edmonton, AB 

113

114. Jason Cradit – Shawnee, KS 

115. Conrad Wagenaar – calgary, AB 

116. Trevor Brooks – Calgary, AB 

117. Chad Stiles – Edmonton, AB 

118

119. David Farmer – cochrane, AB 

120

121. Luke Williamson – Edmonton, AB 

122

123. Dan Barrie – St. Albert , AB 

124

125. Michael Wells – North Vancouver , BC 

126

127. Name not displayed

128. Robert Lazorko – Calgary, AB 

129. Luke Johnston – Quesnel, BC 

130

131. Nicholas Pegoretti – Winnipeg, MB 

132. Bruce Haley – Fort St John, BC 

133. Ferenc Stefani – Nanaimo, BC 

134. Braden Pleckaitis – Edmonton, AB 

135. Cody Goodwin – Leduc, AB 

136

137

138. Calvin Whiffen – Edmonton, AB 

139. Jeremy Thielmann – Grande Prairie, AB 

140. Cole Manneke – Calgary, AB 

141. Troy Head – Grande prairie , AB 

142

143. Scott Baumeier – Steilacoom , WA 

144. Frédérick Farmer – Montreal, PQ 

145. Name not displayed

146. Bill Huang – Guelph, ON 

147. aaron fram – Tecumseh, ON 

148. Zachary Watts – Langley, BC 

149. Lawrence Yip – St Thomas, ON 

150. Wilf Ouimet – Gunn, AB 

151. Ryan Schnitzler – Calgary, AB 

152. Luke Kitching – Lloydminster, AB 

153

154. Mathieu Doyon – Petty-Harbour, NF 

155

156. Logan Purdy – Edmonton, AB 

157

158. kevin dueck – sherwood park, AB 

159. Curtis Prosko – Parkland County, AB 

160. Gavin Coombs – Stony Plain, AB 

161. Alex Karatimus – Edmonton, AB 

162. Sai To Wang – Edmonton, AB 

163. Kyle Wang – Edmonton, AB 

164. Simon Ward – Wetaskiwin , AB 

165

166. Garett Landry – Thorburn, NS 

167. Jace Macphee – Hinton, AB 

168. Tyler Paetkau – Montreal, PQ 

169

170. Sheldon McGoldrick – Arnprior, ON 

171. Mike Wiltse – Spruce Grove, AB 

172. Travis Kronemann – Edmonton, AB 

173. Name not displayed

174. Ben Marsh – Okotoks, AB 

175. Raul Samayoa – Mississauga, ON 

176. Michael Vargo – Edmonton, AB 

177. Lucas Specht – Edmonton, AB 

178. Rhys Morgan – Edmonton, AB 

179. Ethan Winnicky-Hussey – Grande Prairie, AB 

180. Ross Thompson – Lloydminster, AB 

181. Name not displayed

182

183. Name not displayed

184. Scott Rogers – St Albert, AB 

185

186

187. Austin Allanach – Edmonton, AB 

188

189. Name not displayed

190

191. Keith Gaulton – Spruce Grove , AB 

192. Ben Stange – Caroline, AB 

193. Brett Buck – Collingwood, ON 

194. Andrew Yorke – Kenora, ON 

195. Thomas McCullough – Edmonton, AB 

196. Sheridan Walker – Kamloops, BC 

197. David Nagy – Belleville, ON 

198. Joshua Bergman – Edmonton, AB 

199

200

201

202. Timothy Preston – Chilliwack, BC 

203

204. Chris Long – Walsingham, ON 

205. Evan Dorward – WHITECOURT, AB 

206. Thomas BEYER – Murrieta, CA 

207. Troy Meier – St albeet, AB 

208. Ryan Taylor – Sherwood Park, AB 

209. Ryan Forbes – Fort st John, BC 

210. Leo Sullivan – Fort St. John, BC 

211. Name not displayed

212. Randall Drouin – Edmonton, AB 

213. Justin George Gordon Morrison – Fenelon Falls , ON 

214. Jayton Wieler – Edson, AB 

215. Gregory Vincent – Ware, ON 

216. Michael Tibay – Ancaster, ON 

217

218. Roger Grylls – ST. ALBERT, AB 

219. Tom Bech – Port Coquitlam, BC 

220. Austin Way – Calgary, AB 

221. Bradley Stables – Cochrane, AB 

222. Ken Bouck – Charlie Lake, BC 

223. Aaron Mitra – Edmonton, AB 

224. Steve Zaporzan – St. Catharines , ON 

225. Mark Gillis – Smithers, BC 

226. David Morton – Medicine Hat, AB 

227. Steve Toews – Charlie Lake, BC 

228. Johannes Moolman – Mill Bay, BC 

229. Vern McNeice – Cochrane, AB 



Altra RunningThe Bridge Sports PhysiotherapyHydraPak

Sinister Sports Inc.
Box 460 Bellevue, AB, T0K 0C0
E:

©2020-2022 Sinister Sports Inc. All Rights Reserved.